2019

Muzeja darba laiks svētkos
, 18.04.2019


Meistardarbnīca " Lieldienu motīvu dekoratīvais cilnis ģipsī"
, 17.04.2019


Izstāde “Jūgendstila Lieldienas”
, 10.04.2019


Jūgendstila ceriņi Jaunmoku pilī
, 10.04.2019


Bērnu rīts ar folkloras deju kopu “Dandari” “Lieldienas gaidot”
, 07.04.2019


Ceļojošā izstāde "Rīgas jūgendstils. Arhitektūra un māksla" Telavivas
Bauhaus centrā
, 03.04.2019


Lekcija “Ar paleti un vijoli. Glezniecības un mūzikas savienība Johana Valtera dzīvē un mākslā”
, 01.04.2019


Porcelāna kolekcija “Skaistā dzīve” muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”
, 01.04.2019


Muzeja darba laiks svētkos

Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” darba laiks svētkos:
19. aprīlis plkst. 10.00−18.00
20. aprīlis plkst. 10.00−18.00
21. aprīlis plkst. 10.00−18.00
22. aprīlis SLĒGTS
 
Priecīgas un saulainas Lieldienas! 


Meistardarbnīca " Lieldienu motīvu dekoratīvais cilnis ģipsī"

Meistardarbnīca " Lieldienu motīvu dekoratīvais cilnis ģipsī" Ivetas Šveisbergas vadībā pulcināja kuplu pulku dažādu paaudžu dalībniekus.Veidot un krāsotprieks kūsāt kūsāja, dungājot Raimoda Paula dziesmu "Pūpoliņi, pūpoliņi..". Pārsteigums un prieks par rezultātu bija visiem - gan dalībiekiem, gan organizatoriem.

Darbnīcas dalībnieki varēja iepazīt jūgendstila rotājumu elementus un iemēģināt roku ģipša formu –- pūpolu un gailīša –- atspiešanā. Gan pieaugušie, gan bērni varēja radīt izteiksmīgus interjera rotājumus no ģipša masas. Aicināts piedalīties bija ikviens, kurš vēlējās Lieldienas pavadīt radoši, izzinoši  un pagatavot rotu vai sirsnīgu dāvaniņu.
Muzejā apskatāma izstāde Jūgendstila Lieldienas

Izstāde “Jūgendstila Lieldienas”

No 9. aprīļa līdz 21. aprīlim muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina iepazīt jūgendstila perioda Lieldienas. Izstādē būs redzami 20. gadsimta sākuma priekšmeti no muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” krājuma un mākslinieces Tamāras Čudnovskas radīti jūgendstila periodam atbilstoši svētku dekori.

20. gadsimta sākumā Lieldienās ar īpašu rūpību dekorēja mājokļus un darīja to atbilstoši laikmeta tradīcijām, izmantojot pieejamos materiālus. Ziedi un zaļa zāle Lieldienās simbolizēja dabas atjaunošanu, ar tiem rotāja telpas, svētku galdu un ēdienus. Ziedu pušķus dekorēja ar pūpoliem, olu čaumalām un putnu spalvām. Telpu rotāšanai Lieldienās izmantoja gan dabīgos, gan mākslīgos ziedus. Mākslīgos ziedu izgatavošanai izmantoja dažādus materiālus – audumus, zīdus, kreppapīru, metālu, porcelānu un vasku.  Jau 19. gadsimta beigās tika izstrādāti vairāki paņēmieni kā izgatavot ziedus no vaska. Izstādē ieraugāmi vairāki vaska ziedu darināšanas paņēmieni.
Centrālais elements viesistabā ir Lieldienu koks. Tas ir dekorēts ar zīda lentēm un olām un  simbolizē − dzīvības koku. Lieldienu groziņu dekorēšanā izmantots kreppapīrs, kas kā dekoratīvs materiāls parādījās Anglijā 19. gadsimta beigās un kļuva par populāru svētku dekoru izgatavošanas materiālu visā Eiropā. Lieldienu vainags, kas izgatavots no zariem, zīda lentēm un olām novietots ēdamistabā uz galda, simbolizē mūžību. Dažādu formu groziņi ir ļoti populāri dekori Lieldienās, jo tieši tur glabāja olas. Muzeja ekspozīcijā redzamie ar ziediem dekorētie groziņi ir mākslinieces Tamāras Čudnovskas roku darbs.
Ēdamzālē apskatāms šokolādes zaķis, kura  izgatavošanai izmantotas vēsturiska metāla forma no muzeja krājuma. Lieldienu svētku galdā lika īpašus baltus ar pavasara ziediem apgleznojumiem porcelāna un stikla traukus. Pēc tradīcijas uz galda vajadzēja būt trīs Lieldienu simboliem: atjaunošanas simbols – ziedi un zaļa zāle, dzīvība – zaķis, gaisma − sveces.  
 
Svētdien, 14. aprīlī, plkst. 12.00 muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina ģimenes ar bērniem uz Lieldienu ieskandināšanas pasākumu kopā ar deju folkloras kopu “Dandari”. Pavasarīgā noskaņā kopīgi apgūsim deju soļus un dziesmas, lai sveiktu sauli un pavasari. Dalības maksa – 3.00 €.
 
Sestdien, 20. aprīlī, plkst. 12.00 muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina ģimenes ar bērniem uz ģipša liešanas radošo darbnīcu, ko vadīs restauratore Iveta Šveisberga. Darbnīcas dalībnieki varēs iepazīt ģipša rotājumu veidošanas pamatprincipus un iemēģināt roku ģipša formu atspiešanā, radot izteiksmīgus Lieldienu tematikai atbilstošus interjera rotājumus. Dalības maksa – 5.00 €.
 
Pasākumos vietu skaits ir ierobežots. Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. 67181465 vai e-pastā jugendstils@riga.lv.
 

Jūgendstila ceriņi Jaunmoku pilī

No 11. aprīļa Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” sagatavotā izstāde “Ceriņi” būs skatāma romantikas un miera apdvestajā Jaunmoku pilī. 
 

Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” jau desmito gadu mērķtiecīgi un rūpīgi veido Latvijā izgatavotu vai lietotu jūgendstila priekšmetu kolekciju. Stilam raksturīgie dabas motīvi un bagātīgais priekšmetu klāsts ar ceriņu atveidojumu rosinājuši veidot izstādes par ziediem, arī izstādi “Ceriņi”. Ceriņi skatāmi gan uz M. S. Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrikā ražotajiem traukiem, gan firmas “Jakšs&Co” apgleznotā porcelāna, gan pirms simts gadiem ar rokām izšūtām salvetītēm.
Rīgas pilsētas galvas Džordža Armitsteda bijušās medību rezidences interjeru bagātina eleganti jūgendstila lietišķās mākslas priekšmeti, izšuvumi, atklātnes un pastkartes ar ceriņu ziedu atveidojumu. Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” krājumu papildina priekšmeti no privātkolekcijas.
Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” sadarbība ar SIA “Jaunmoku pils” aizsākusies jau pirms vairākiem gadiem, piedaloties pils organizētajos sarīkojumos, demonstrējot  jūgendstila dāmu un kungu tērpus no muzeja kolekcijas, kā arī organizējot izstādes.
 
Izstāde “Ceriņi” Jaunmoku pilī būs apskatāma līdz 2020. gada 12. aprīlim.
Adrese: Jaunmoku pils, Tumes pagasts, Tukuma novads.
Tālr. informācijai: 3107125 vai 26187442.
 

Bērnu rīts ar folkloras deju kopu “Dandari” “Lieldienas gaidot”

Folkloras deju kopa "Dandari" svētdien, 2019. gada 14. aprīlī, plkst. 12.00 aicina ģimenes ar bērniem uz Lieldienu ieskandināšanu muzejā "Rīgas Jūgendstila centrs". 
Latvijas Universitātes folkloras kopa "Dandari" dejo un māca daudzpāru un pāru dejas, un ar prieku svin gadskārtu ieražu svētkus. Šoreiz “Dandari” kopā ar maziem un lieliem dziedās dziesmas, ies rotaļās un mācīs dančus, lai ikviens var ieviest kādu jaunu tradīcijas elementu savas ģimenes Lieldienu svinībās.

Lūgums ierasties ar krāsotām Lieldienu olām, lai kopīgi tās ripinātu, sarīkotu olu kaujas un apdāvinātos.
Uz pasākumu aicinātas ģimenes ar pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem.
Ieejas maksas katram apmeklētājam 3,00 EUR.
Vietu skaits ir ierobežots, lūgums pieteikt savu dalību pa tālr. +37167181465, rakstot uz e-pastu jugendstils@riga.lv

Ceļojošā izstāde "Rīgas jūgendstils. Arhitektūra un māksla" Telavivas
Bauhaus centrā

Muzeja "Rīgas Jūgendstila centrs" ceļojošā izstāde "Rīgas jūgendstils. Arhitektūra un māksla" no 2019. gada 4. aprīļa būs apskatāma Telavivas Bauhaus centrā Izraēlā.
Trešdien, 3. aprīlī, plkst. 19.00 Dr.arh. Agritas Tipānes lekcija iepazīstinās Telavivas Bauhaus centra viesus ar Rīgas jūgendstila arhitektūru.
https://www.bauhaus-center.com/


Lekcija “Ar paleti un vijoli. Glezniecības un mūzikas savienība Johana Valtera dzīvē un mākslā”

Rīt, 2019. gada 12. aprīlī, plkst.17.30 muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina apmeklēt  Dr. art. Kristiānas Ābeles lekciju “Ar paleti un vijoli. Glezniecības un mūzikas savienība Johana Valtera dzīvē un mākslā”, kas norisināsies izstādes “Mājas koncerts. Johanam Valteram – 150” ietvaros.

2019. gada 3. februārī apritēja 150 gadu kopš gleznotāja Johana Valtera (Johann Walter, 1869–1932) piedzimšanas. Viņa dzimtā nama un tur izveidotās darbnīcas Jelgavā kopš Otrā pasaules kara vairs nav, taču muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina ikvienu Valtera daiļrades cienītāju uz izstādi “Mājas koncerts”.
“Tās visas ir mūzika, un tur arī slēpjas to savdabības noslēpums,” 1933. gadā Johana Valtera (Valtera-Kūrava) piemiņas izstādes apskatā par viņa gleznām rakstīja kāds laikraksta Dresdner Neueste Nachrichten recenzents, uzsverot vizuālās pieredzes un skaņu pasaules mijiedarbību kā atslēgu viņa personības un veikuma izpratnei. Lekcijā paredzēts izmēģināt šo atslēgu, lai parādītu izstādē “Mājas koncerts” redzamos mākslas darbus kā pērles no lielākas, pa daļai zudušas virtenes sava laikmeta estētisko noslieču un kopainā un autora biogrāfijas tuvskatos no Jelgavas un Pēterburgas 19. gadsimta beigās līdz Berlīnei 20. gadsimta 30. gadu sākumā. Aplūkojumu papildinās arī tikai no reprodukcijām pazīstami vai pašlaik apskatei nepieejami Valtera darbi, analoģijas laikabiedru glezniecībā, mākslas kritiķu, draugu un audzēkņu liecības.
Līdzās diviem portretiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārējie izstādes eksponāti ir deponēti no Zuzānu ģimenes kolekcijas Mūkusalas mākslas salonā un citiem privātiem krājumiem. Aptverot laiku no 19. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 20. gadiem, izstāde mākslinieka cienītājiem sagādās gan atkalredzēšanās prieku, gan iespēju iepazīties ar darbiem, kas speciālistu redzeslokā nonākuši desmitgadē kopš Valtera 140 gadu jubilejas pasākumiem. Koptēmas ietvarā sevišķu ievērību pelnījis mazs 1897. gada akvarelis (Zuzānu kolekcija) – skice gleznai Prélude Chopin op. 28 nr. 6 (liktenis nezināms), kas 1898. gadā bija skatāma Pavasara izstādē Pēterburgā, izpelnoties plašu rezonansi no sajūsmas līdz nopēlumam.
 
Lekcijas vieta: muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”, Alberta iela 12
Lekcijas laiks: 17.30-19.30
Ieejas maksa: derīga ieejas biļete muzejā
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. +371 67181465 vai e-pastā jugendstils@riga.lv

Porcelāna kolekcija “Skaistā dzīve” muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”

No 29. marta līdz 19. maijam muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” būs apskatāma īpaša izstāde, ko var raksturot ar dzīvi apliecinošo franču izteicienu “La belle vie” – dzīve ir skaista!  Izstāde priecē ar izsmalcinātu formu un krāsu bagātību un stāsta par modes tendencēm trauku industrijā Eiropas manufaktūrās no bīdermeijera līdz “Art Deco”. Eksponētā privātkolekcija veidojusies vairāku gadu desmitu laikā.

Izstāde ir stāsts par porcelāna traukiem – spilgtiem sava laika lieciniekiem. Izsmalcinātas kafijas un tējas tasītes, apgleznoti un bagātīgi rotāti šķīvji bija neatņemama 19. un 20. gadsimta dzīves daļa. Daudzi no priekšmetiem tapuši Eiropā slavenās porcelāna fabrikās, kā, piemēram, Meisenē, Berlīnē, Limožā, Karlsbādē un citur. Daudzas no tām sen vairs nestrādā, bet to izstrādājumi ir spilgti rūpnieciskās mākslas paraugi – katrai lietai piemīt arī estētiska vērtība. Izstādē redzamie priekšmeti ir radīti kā praktiski lietojami un sadzīvē izmantojami, tomēr tie neaprobežojas tikai ar funkcionalitāti. Tradīcijām bagātajās ražotnēs tapušie trauki apliecina skaistuma nozīmi ikdienas dzīvē. Apskatot dažādo Eiropas porcelāna ražotāju klāstu, saskatāmas kopīgas modes tendences.
 
Kolekcija sākta veidot pirms vairāk nekā divdesmit gadiem, un sākotnēji tajā bija zili baltie fajansa šķīvji ar arhitektūras atainojumu. Ar laiku tā papildināta ar dažādiem citiem porcelāna izstrādājumiem. Īpaša vieta kolekcijā ir smalkajām moka tasītēm, kuru miniatūrā forma savienojumā ar eleganto zīmējumu rada patiesa viegluma iespaidu. Šī kolekcija vienmēr ir bijusi izmantojama uzņemot ciemos draugus un katru reizi radot īpašu atmosfēru, servējot galdu ar notikumam atbilstošiem traukiem.
 
Izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāma no 2019. gada 29. marta līdz 19. maijam katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00, izņemot pirmdienas.
 

<< 2019 Sep >>
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30